Euro-Tec

Daily-Cover Nedir?

Şehirlerde çevre sağlığı açısından atıkların düzenli şekilde bertaraf edilmesi gerekir ve bunun için katı maddelerin depolandığı yüksek kapasiteli katı atık depolama ve yakma sahaları oluşturulur.

Her gün tonlarca atığın depolandığı bu tesislerde depolama sistemi katman katmandır. Her katman arasında yaklaşık 30 cm kadar sıkıştırılmış toprak katmanı oluşturulur. Bu sayede oluşan çöp gazının yakalanması ve bir sonraki katmanı oluşturabilmek için araçların bu katman üzerinde rahatça hareket edebilmesi hedeflenir. Bu aşamada kullanılan toprak çöp tabakasının içine gömüldüğü için bir daha kullanılamaz hale gelir. Bir diğer dezavantajı ise 30 cm kalınlıkla oluşturulduğu için fazladan çöp depolanabilecek çok yüksek bir hacmi kaplar ve işletmenin ömrünü kısaltmış olur. Bu yöntemde önce 2 haftalık bir sürede depolama yapılıp sonra 2-3 günlük sürede toprak katmanı kaplanır. Bu sırada çöplerin açıkta bırakıldığından rüzgar etkisi ile uçuşup çevreye dağılır ve çevre kirliliği yaratabilir, oluşan çöp gazının bir kısmı havaya karışır ve kötü koku etrafa yayılır hatta yerleşim yerlerine kadar ulaşabilir, çöp alanlarında haşerelerin ve kuşların birikmesine neden olur.

Euro-Tec Turkey’nin önerdiği Daily-Cover yani Günlük Kaplama yöntemi ile depolama sistemi yine katman katman yapılır fakat bu işlemde kullanılan malzeme ile ara katman kalınlığı 30cm yerine 2-4 cm arasında değişir. Böylece hacim kaybı en aza indirgenmiş olur. Ayrıca günlük veya 1-2 gün ara ile kaplama işlemi sürekli bir şekilde yapılır ve diğer olumsuz etkilerde bu şekilde ortadan kaldırılmış olur. Bu uygulamada Euro-Tec tarafından özel olarak geliştirilen EURO-COVER ‘LF’ (Land Fill) ürünü kullanılır. Bu yöntemde, daha sık kaplama yapıldığı için yangın riski, kuşların ilgisi ve koku problemleri azalır. Böylece verimli topraklar kirlenmemiş olur ve bir doğal değer olarak ayrıca kullanılabilir. Toprak taşıma işleri için harcanan kaynaklar da ortadan kaldırılmış olur.

Daily – Cover uygulamasının faydaları;

  • Uygulama katmanının ince olması depolama alanı kazandırır
  • Toprak işleri için harcanan kaynakları ortadan kaldırır
  • Verimli toprakların kirletilip kaybedilmesini engeller
  • Yüzey suyunun daha hızlı yayılmasını sağlar
  • Depolama sahasındaki görüntüyü iyileştirir
  • Yangın riskini azaltır
  • Kuşların ilgisini azaltır
  • Haşereleri önler
  • Kokuyu azaltır
EnglishTurkey