Euro-Tec
3d Meshes

Armor Sistemleri

Erozyon toprağın türlü dış etmenlerle aşınması, yer değiştirmesi, akması, taşınması veya bir yerde birikmesi olayına denir. Bu dış etmenlerin öncelikle yüz yıllarca sürede oluşan verimli üst topraklara etki etmesi, bu toprakların bir şekilde kaybolmasına, akıp gitmesine neden olmaktadır. Bu toprakların kaybı çölleşmeye neden olur.

Verimli toprakların kaybını engellemek için, doğayı ve toprağı korumak adına çeşitli erozyon kontrol yöntemleri geliştirilmektedir. Her yöntem farklı seviyelerde performans gösterir. Erozyon ise toprak tabakasının fiziksel ve kimyasal özellikleri ile aşındırma etkenlerinin gücüne, şekline göre hızlı veya yavaş ilerleyebilir. Hydromulching uygulaması ile erozyon kontrolü sağlanabiliyor fakat eğimin arttığı bir noktadan itibaren Hydromulching tek başına yetersiz kalıyor.  Böyle durumlarda Hydromulching ile püskürtülen karışımı dik eğimli alanda tutabilecek ek bir sistem gerekiyor.

Bunu sağlamak için kullanılan iki farklı üründen bahsedebiliriz. 3 boyutlu polimer ağ ve Hindistan cevizi liflerinden üretilen ağlar. Bu ürünlerle yapılan uygulamalar Green Armor ve Bio Armor sistemleri olarak adlandırılıyor.

Green Armor sisteminde kullanılan ağ polimer liflerden oluşur. Doğada kaybolmadığından dolayı bitki köklerini sürekli desteklemesi gereken durumlarda kullanılmak için geliştirilmiştir. Zorlu koşullarda erozyon kontrolünü sağlamak için kullanılan bir sistemin elemanıdır.

Bio Armor sisteminde kullanılan ağlar Hindistan cevizi liflerinden oluşur ve farklı gözenek aralıklarında dokunurlar. Sistem Green Armor’da olduğu gibi Hydromulching’in yeterli olmayacağı yerlerde Hydromulching uygulamasına destek olması için kullanılır. Bu lifler doğada kaybolacağından geride bir kirlilik bırakmaz. Bu ağlar erozyon kontrolü uygulamaları için kullanılabileceği gibi farklı sektörlerde de kullanılır.

EnglishTurkey