Euro-Tec
eurotec

Teknoloji

Hydroseeding ilk olarak 50’li yıllarda ABD’de tanıtıldı. O zamandan beri kullanılan sarf malzemelerinin teknik özellikleri gelişmeye devam ediyor.

Hydroseeding ve Hydromulching teknolojileri aslında birer tohumlama yöntemidir.

Geleneksel tohumlama yönteminde arazi hazırlıkları yapıldıktan sonra tohum el ile, basit makineler ile veya motorlu makine ve araçlar ile araziye serpilir. Ardından üzerine kapak toprağı olarak bir miktar toprak serpilir. Bunun amacı tohumların uçuşmasını engellemek, kuşlar tarafından bulunmasını zorlaştırmak, bir üst örtü ile tohumların gölgelik ve nemli alanda kalmasını sağlamaktır.

Hydroseeding ve Hydromulching tohumlama yöntemlerinde öncelikle bu uygulamalara özel geliştirilmiş makinenin (Hydroseeder veya Hydromulcher) tank bölümünde bir karışım hazırlanır. Karışımı operatör tek başına hazırlayabilir. Bu karışımın içerisinde su, tohum karışımı ile uygulama alanındaki toprak özellikleri ve uygulamanın amacına göre farklı özelliklerde lifli malç malzemesi, bitki besin maddeleri, kök geliştirici, yapışkanlaştırıcı (jelleştirici, kıvam arttırıcı), çeşitli gübreler bulunur. Hydroseeder veya Hydromulcher olarak tabir edilen bu makineler içerisindeki özel karıştırma kürekleri ile karışım sürekli homojen halde tutulur ve malzemenin tankın dibine çökmesi önlenir. Makineler operatörün tek başına veya iki kişi olarak tüm süreci yönetebileceği şekilde tasarlanmıştır ve operatör makine üzerindeki güverteden veya entegre edilmiş hortum vasıtasıyla uygulama alanında dolaşarak sulu tohumlama yapabilir. Bu esnada operatörün yaptığı şey tam olarak doğru oranla tarama yaparak önceden belirlenen alana karışımı püskürtmektir. Bahsettiğimiz oran 1m² ‘ye yaklaşık olarak kaç gr lifli malç malzemesinin düşeceğidir, diğer malzemelerin karışımdaki oranları daha önceden hesaplanıp karışıma eklendiği için onlar da doğru oranda uygulama alanına yayılmış olacaktır.

Böylece en fazla iki işçi ile diğer çözüm yöntemlerine oranla 5-7 kat daha fazla alanda bitki örtüsü tesis edilebilir.

Hydroseeding

Hydroseeding, çim veya çayır gibi vejetasyon alanlarının hızlı bir şekilde kurulmasını sağlar. Düşük eğimli alanlarda rahatlıkla uygulanabilir.

Hydromulching

Hydromulching, dik yamaçlarda ve düşük agronomik değerli topraklarda geçici erozyon kontrolü ve çim, çayır alanları oluşturmanıza olanak sağlar.

Daily Cover

Bu işlem, bir alanın geçici olarak kapatılmasına imkan verir ve atık depolama alanlarını kapatmak için yenilikçi bir çözümdür.

EnglishTurkey